Teen Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Slikarstvo

4 posters

Go down

Slikarstvo Empty Slikarstvo

Komentar  Luka Mon Dec 08, 2008 4:21 pm

Ovde sve sto je vezano za slikarstvo!!!Mozete stavljati fotografije vasih radova a drugi ce komentirati !!!
Luka
Luka
Admin

Broj komentara : 330
Join date : 2008-12-06
Age : 27
Mjesto : Banjaluka,BiH

https://teen-forum.forumbo.net

Na vrh Go down

Slikarstvo Empty Re: Slikarstvo

Komentar  TheQueen Fri Dec 19, 2008 5:57 pm

Tehnički, slikarstvo je umjetnost nanošenja pigmenta utopljenog u medij i ljepilo na podlogu. Slikarstvo je likovna umjetnost budući da sliku, koja je produkt slikarstva i djelo slikara, opažamo isključivo čulom vida. Osoba koja se bavi slikarstvom se zove slikar. Slikari mogu ali ne moraju da koriste isključivo slikarske boje. Umjetničke slike često sadrže razne predmete i/ili prirodne materijale u raznim kombinacijama.


Pigment, u slikarstvu, podrazumjeva obojene čestice koje su usitnjene, suhe i u formi pudera. Pigment daje slikarskim bojama (i svim ostalim bojama ukjlučujući i boju ljudske kože i očiju) boju. Čestice pigmenta se ne rastvaraju u tečnostima ali mogu biti utopljene u tečnosti. Pigmenti se mogu naći u prirodi (u mineralima, stijenama, biljkama) a mogu biti i vještački, fabrikovani sintetičkim putem.

Medij, u slikarstvu, podrazumjeva tečnost u koju je pigment utopljen da bi se dobila slikarska boja. Tečnost može da bude voda (vodene boje), ulje (uljane boje), vosak (enkaustika) i sl. Pod terminom medij se također misli na substancu koju slikar naknadno dodaje slikarskoj boji da promjeni njene osobine. Npr. slikar može da doda određen medij slikarskoj boji da bi je učinio transparentnom ili manje reflektivnom i sl.

Ljepilo, u slikarstvu, podrazumjeva substancu koja se dodaje smjesi pigmenta i medija da bi pigment ostao pričvršćen za podlogu nakon što se medij osuši na podlozi. Medij ujedno može da bude i ljepilo kao što je to slučaj sa uljem u uljanim bojama. Vodene boje npr. sadrže ljepilo koje se rastvara u vodi.

Kombinaciju ovih elemenata nazivamo slikarskim tehnikama. Jedna od slikarskih tehnika je pastel (boje sa voskom u štapićima), on stvara ugođaj nježnosti i ljupkosti. Akvarel (vodene boje) svojom providnošću daje bojama prozračnost. Fresko-slikarstvo, tehnika zidnog slikarstva u svježem malteru, nema puno detalja i dočarava prostornost i monumentalnost. Temperi je boja na bazi jaja i nanosi se u širokim plohama pa se koristi za slikanje plakata, a uljane boje (obično na platnu napetom na drveni okvir) su pogodne za slikanje najmanjih detalja.
TheQueen
TheQueen

Broj komentara : 277
Join date : 2008-12-08
Age : 27
Mjesto : -

Na vrh Go down

Slikarstvo Empty Re: Slikarstvo

Komentar  Kunda Fri Dec 19, 2008 9:47 pm

Slikarstvo 19122008406lb2.th


Evo moje slike
malo ruka desna nije nesto nism stigao
i zao mi je sto je nisam fino uhvatio sliku-----

prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen
Kunda
Kunda

Broj komentara : 245
Join date : 2008-12-09
Age : 28
Mjesto : Bileca

Na vrh Go down

Slikarstvo Empty Re: Slikarstvo

Komentar  filip.kajkut Mon May 25, 2009 2:37 pm

Kunda (citat):Slikarstvo 19122008406lb2.th


Evo moje slike
malo ruka desna nije nesto nism stigao
i zao mi je sto je nisam fino uhvatio sliku-----

prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen prestrasen

super slika
filip.kajkut
filip.kajkut

Broj komentara : 293
Join date : 2008-12-13
Age : 27
Mjesto : Republic of Srpska

Na vrh Go down

Slikarstvo Empty Re: Slikarstvo

Komentar  TheQueen Fri May 29, 2009 6:20 pm

Sto se slikarstva tice:imam sestru umetnicu moju malu slika k'o Vincent van Gogh...
Tako da ja ne brinem za to!

A Kunda-msm,rad je za 10!
Po meni,imas osiguranu slikarsku karijeru!Svaka cast!Srecno!
TheQueen
TheQueen

Broj komentara : 277
Join date : 2008-12-08
Age : 27
Mjesto : -

Na vrh Go down

Slikarstvo Empty Re: Slikarstvo

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu